- KIÁRUSÍTÁS
- VÍRUSVÉDELEM
- AJÁNDÉKCSOMAGOK
- ÚJDONSÁGOK
- EGÉSZSÉGMEGŐRZÉS
- NŐI EGÉSZSÉG
- FÉRFI EGÉSZSÉG
- TERÁPIÁS TERMÉKEK
- REFORM ÉLELMISZEREK
- ÉTRENDKIEGÉSZÍTŐK, VITAMINOK
- FOGYÓKÚRÁS ÉS DIÉTÁS TERMÉKEK
- NATÚRKOZMETIKUMOK
- ÉKSZEREK
- SZEZONÁLIS
- BETEGSÉGEK, TÜNETEK KEZELÉSE
- SZÉPSÉGÁPOLÁS
- ALAKFORMÁLÁS
- KOZMETIKUMOK
- BABA/MAMA
- SPORT/FITTNESS
- OTTHON/HÁZTARTÁS
- EROTIKUS TERMÉKEK
- WELLNESS TERMÉKEK
A napégés később bosszulja meg magát
A napégés általában a túlzásba vitt napozást követően néhány órával alakul ki és néhány naptól néhány hétig tart, amíg elhalványul. Az intenzív leégést okozó napfény expozíció fokozza bizonyos szövődmények és bőrbetegek kialakulásának kockázatát, a bőr többek között szárazzá, ráncossá válhat, májfoltok alakulhatnak ki, fokozottan elszarusodhat. A fájdalom és az érzékenység ellenére nem mindenki teszi meg a megfelelő lépéseket a következő alkalommal sem a leégés elkerülése végett, aminek esetleg bőrkárosodás lehet a következménye.
A napfény okozta ártalmak a főképp a bőrünket és a szemünket érő láthatatlan UV sugarak és a látható fény hatására alakulnak ki. Az UV sugarak mellett számolni kell a napfény harmadik komponensével, az infravörös sugarakkal is, melyek a nap melegítő hatását adják és felelősek lehetnek különböző hőártalmakért, úgymint napszúrás, hőguta.
A napégés talaján kialakuló betegségek megelőzhetők, ha védi a bőrét, valahányszor a szabadban van. Ezt még a borús napokon is érdemes megtennie.
Hogyan kezeljük a napégette bőrt?
Nagyon fontos ilyenkor a bőr hűtése, a bő folyadékbevitel. A bőr enyhe kivörösödését kezelje napozás utáni balzsammal vagy aloe vera géllel. Ez sok vizet és egy kevés zsírt is tartalmaz. Hűsítő és nyugtató hatású.
Mérsékelt napégés során, ha nem képződnek hólyagok, a hideg vizes (kb. 25 oC-os, ne hidegebb!) zuhany vagy borogatás hoz gyors enyhülést. Fontos a megfelelően hosszú ideig tartó hűtés, ami borogatás esetében egy-két órás kell, hogy legyen. Vigyázzon a gyerekekre, ők gyorsan túlhűlhetnek.
Ne használjunk ilyenkor zsíros, tapadós krémeket, pasztákat, a feláztató borogatások és a házi patikákban előforduló gyógynövény készítmények sem javasoltak. Az I. fokú, csak bőrpírral járó napégés a bőr bebarnulásával, hámlás kíséretében néhány nap alatt gyógyul.
Mi a teendő súlyosabb esetekben?
Ha nagyobb bőrfelületet érint a folyamat vagy hólyagképződéssel jár, továbbá rossz általános közérzet kíséri, mindenképpen kórházi, szakorvosi ellátás szükséges. Ilyenkor a hólyagos és hámhiányos területek befertőződését fertőtlenítő, hámosító kenőcsös, steril kötésekkel akadályozzák meg.
A napégés későbbi, káros hatásai
A napégés elsőfokú, ritkán másodfokú égés, hólyagosodással. A napégés jelei 3-6 órával napozás után jelentkeznek. A szervezet a napsugarak okozta károsodást követően képes regenerálódni. A bőr „memóriája” azonban minden napégést és extrém napfürdőt megjegyez. Ha a napégés nem hagy látható nyomot, a napsugarak hosszú távon akkor is károsíthatják a védtelen bőrt.
Az éveken át tartó rendszeres, erős napsütésen való tartózkodás további következményei:
- Durva tapintású bőr, mitesszerképződés
- A bőr rugalmasságának csökkenése, ráncosodás.
A napfény késői káros hatásai általában a fényártalmat követően hónapokkal, évekkel alakulnak ki. A mélyebb, hólyagos napégés után szeplők, apró pigmentfoltok jelennek meg, melyek tartósan megmaradnak.
Tartós fényhatás, gyakori napozás, napon való munkavégzés a bőr idő előtti öregedését okozza. A hám megvastagszik, szárazzá, durva tapintatúvá, ráncossá válik. Rajta apró világos és barna foltok, valamint értágulatok jelennek meg. Kialakulhatnak ezenkívül különböző "rákelőző" jóindulatú bőrnövedékek.
Mivel az UV sugarak által okozott apró DNS-károsodások nem mindegyikét képes a szervezet kijavítani, emiatt ezek talaján évekkel később rosszindulatú nemmelanoma bőrtumorok képződhetnek.
Megelőzés
A fényártalmak ideális kezelése a megelőzés lenne. A fényvédelemnek összetettnek kell lennie. Lehetőleg ne menjünk napra a magas UV sugárzásos időszakban. Ha ez elkerülhetetlen, védjük a bőrfelület minél nagyobb részét világos, szellős ruhadarabokkal. Viseljünk kalapot, UV-szűrős napszemüveget és ne feledjük a bőrünkre fényvédő krémet kenni!
forrás:webbeteg.hu
Cimkék:napégés utáni krém, leégés csillapítása